منابع اوسینتی برای پیگیری اطلاعات دامنه ها

منابع جمع آوری اطلاعات مربوط به صاحب وب سایت ها

سرویس Whois

ابزار Whois به شما می‌گوید صاحب دامنه یا به عبارتی صاحب وب سایت چه کسی است. اگر هدف یک شرکت باشد، اطلاعات مسئول دامنه شرکت، شماره تلفن و ایمیل‌های مربوط به شرکت یا آن فرد لیست می‌شود. البته از سال 2018 بنا به درخواست های زیاد صاحبان وب سایت ها اطلاعات کمتری نسبت به قبل از صاحب دامنه ها در اختیار قرار می گیرد.

سرویس Alexa

الکسا یکی از ابزارهای مهم برای تشخیص اهمیت یک دامنه است. این سرویس یکی از شرکتهای زیر مجموعه ی آمازون به شمار می رود که کار اصلی آن رنکینگ و رتبه بندی وب سایت ها بر اساس میزان ترافیک مصرفی آنها است. به این معنی که متناسب با میزان پهنای باند مصرفی، رتبه سایت را مشخص می کند. خدمات وب‌گاه الکسا را می‌توان در ۵ دسته اصلی دسته‌بندی نمود:

  • وب‌گاه‌های برتر: در این قسمت وب‌گاه‌های پربازدید نمایش داده خواهد شد. برای نمایش وب‌گاه‌های پربازدید از ۳ نوع فیلتر استفاده می‌شود: جهانی، کشوری و بر پایه موضوع خاص
  • مشخصات وب‌گاه : الکسا طیف گسترده‌ای از داده‌های دقیق برای هر وب‌گاه را دارا می‌باشد.
  • داغ ها : این قسمت صفحات معروف اینترنت را نشان می‌دهد و هر ۵ دقیقه به روز می‌شود.
  • نوارابزار الکسا : نوارابزار شناخته شده الکسا که تمام خدمات وب‌گاه الکسا را به راحتی در اختیار می‌گذارد.
  • برای دارندگان وب‌گاه : در این قسمت صاحبان وب‌گاه‌ها می‌توانند داده‌های وب‌گاه خود را در الکسا وارد نمایند یا ویرایش کنند. مهمترین قسمت این وب‌گاه رتبه بندی وب‌گاه‌ها بر اساس میزان بازدید است. در این رتبه بندی تنها تعداد بازدید از یک وب‌گاه تعیین کننده است.
سرویس Alexa[
سرویس Alexa

موتور جستجو تجهیزات فناوری اطلاعات Shodan

این ابزار در سال 2009 توسط برنامه نویس رایانه ای جان متریلی، که در سال 2003، ایده جستجوی دستگاه های فناوری اطلاعات را تصور کرد، راه اندازی شد. شودان پایگاهی است که به کاربران امکان می دهد انواع تجهیزات فناوری اطلاعات متصل به شبکه جهانی اینترنت اعم از کامپیوترها ( سرورها و دستگاه های اینترنت اشیا، روتر ها ، وب کم ها ) را با استفاده از فیلترهای مختلفی به دلخواه خود در سراسر جهان پیدا کنند. این سرویس همواره یکی از ابزار های محبوب برای متخصصان امنیت و نفوذ محسوب می شود.

بعد از انتشار یک نوع آسیب پذیری جدید در یک سرویس خاص، متخصصان امنیت یا نفوذ فورا به سراغ شودان رفته و نام ان سرویس را همراه با نسخه آسیب پذیر جستجو تا سیستم هایی که در سراسر جهان از آن آسیب پذیری برخوردار هستند را به دست می آورند. که از این دیدگاه میتوان شودان را مخوف ترین موتو جستجو به حساب آورد. فیلترهای اصلی شودان در ادامه توضیح داده شده است. همچنین می توانید فیلترهای ترکیبی را برای فیلتر کردن پیشرفته برای جستجوی سریع تر استفاده نمود.

hostname: پیدا کردن تجهیزات مطابق با نام میزبان. مثال:”server: “aws” hostname:” bbc

city: تجهیزات را در یک شهر خاص پیدا کنید. مثال: “city:” london

country: تجهیزات را در یک کشور خاص پیدا کنید. مثال: “country:”US

geo:با ارائه مختصات جغرافیایی، تجهیزات را پیدا کنید. مثال: “geo:”56.913055,118.250862

net: پیدا کردن تجهیزات بر اساس یک آدرس IP یا / x CIDR. مثال: net:210.214.0.0/16

os: تجهیزات را بر اساس سیستم عامل پیدا کنید. مثال: os:”windows 7″

port: یافتن تجهیزات مبتنی بر پورت های باز proftpd port:21

before/after: تجهیزات را قبل یا بعد از یک زمان معین پیدا کنید. مثال: apache after:25/05/2019 before:21/04/2020

موتور جستجو تجهیزات فناوری اطلاعات Shodan
موتور جستجو تجهیزات فناوری اطلاعات Shodan

ماشین برگشت زمان Archive

سرویس آرشیو وب سایت ها که به آن ماشین برگشت زمان نیز می‌گویند، یکی از ابزارهای کارا در حوزه جمع آوری اطلاعات از منابع آشکار است. این ابزار به شما اجازه می‌دهد که نسخه‌های قبلی یک وب‌سایت را به صورت آرشیو شده در اختیار داشته باشید، حتی اگر چندین سال از آن گدشته باشد. به عنوان یک استفاده ثانویه از این ابزار می‌تواند نام کارمندان ‌های قبلی که اکنون در شرکت نیستند را بیابید. حتی یک وب سایت که سال هاست تعطیل شده است اطلاعاتش در این سرویس قابل دسترس است.

ماشین برگشت زمان Archive
ماشین برگشت زمان Archive

سرویس geodatatool

برای یافتن کشورهای مربوط به هاست یا آی پی ها

سرویس domainbigdata

یک منبع ایده آل برای جستجوی معکوس و استخراج سابقه whois ها

جستجوی معکوس و استخراج سابقه whois ها
جستجوی معکوس و استخراج سابقه whois ها

 

مدیریت سرور پشتیبانی و مشاوره – ثبت دامنه

نوشته های مشابه