cPanel چیست؟

cPanel کنترل پنلیست که قابلیت نصب شدن بر روی هر سروری را دارد. با قرار دادن آن به سادگی بر روی سرور ، شما را قادر می سازد که تمام عملیات هایی که ممکن است برای شما لازم باشد را با استفاده از یک رابط کاربری ساده به جای فرمان های خطی ، اجرا کنید.

کنترل پنل cPanel

بسیار مهم است که برنامه های کاربردی مانند cPanel را با سیستم عامل ها اشتباه نگیرید. هر سروری نیاز به یک سیستم عامل برای اجرایی شدن دارد و کنترل پنل ها فقط به عنوان رابط کاربری استفاده می شوند. اگر بخواهید از cPanel به عنوان رابط کاربری سرورتان استفاده کنید نیازمند یک سیستم عامل لینوکسی هستید.

این نرم افزار برای یک شرکت میزبانی وب مبتنی بر دانشگاه تگزاس در دهه 90 میلادی ساخته شد و در طی این سال ها ظاهر خود را با به روز شدن و توسعه یافتن تغییر داد. cPanel امروزه متعلق به شرکتی با همان نام است. این برنامه کاربردی تا سال 2002 مورد توجه زیادی قرار نگرفت اما بعد از آن به عنوان یکی از محبوبترین کنترل پنل ها شناخته شد.

3 مورد از ویژگی های cPanel که باید درباره آن بدانید

کنترل پنل cPanel بسیاری از ویژگی های منحصربه فرد و کارآمد را در اختیار کاربران قرار می دهد. در ادامه سه مورد از آن ها را معرفی و بررسی می کنیم.

1- مدیریت فایل (File Management) در cPanel

cPanel این امکان را در اختیار کاربران می گذارد تا به راحتی با بسیاری از فایل های موجود ارتباط برقرار کنند. برای مثال؛ این کنترل پنل یک مدیریت فایل ساده را ارائه می دهد و شما را قادر می سازد تا با دایرکتوری و آرشیوهای خود ارتباط برقرار کنید.

مدیریت فایل در cpanel

اگر شما ترجیح می دهید از پورت FTP برای مدیریت فایل هایتان استفاده کنید، cPanel با ارائه ویژگی مدیریت حساب کار را برایتان راحت تر می کند. با این ویژگی شما قادر هستید تا حساب کاربری جدید ایجاد کنید، دسترسی های آنها را مدیریت و حتی در صورت لزوم آنها را حذف کنید.

ftp

به طور یکجا، cPanel امکان ارتباط با به فایل های سرور را طبق میل و سلیقه شما فراهم می کند و شامل ابزارهایی به سطوح مختلف پیچیدگیست، که به معنی آن است کاربران حرفه ای نیز می توانند از بهره ببرند.

2- تهیه نسخه پشتیبان سایت (Site Backup) در cPanel

همیشه درباره اهمیت تهیه نسخه پشتیبان بسیار صحبت می شود. داشتن یک نسخه پشتیبان جدید از سایت شما می تواند در صورت وقوع خطا و مشکلات متعدد نجات دهنده سایت شما باشد. حتی اگر به اشتباه فایل مهمی را پاک کنید و یا سایتتان مورد حمله قرار بگیرد می تواند ناجی شما باشد.

بکاپ گیری در cpanel

3- مدیریت پایگاه داده (Database Management) در cPanel

وقتی صحبت از حفظ و امنیت وب سایت می شود عملکرد پایگاه های داده مورد توجه قرار می گیرد. پایگاه داده بیشتر اطلاعات سایت شما را ذخیره می کند که شامل اطلاعات ارزشمند مثل نام کاربری، کلمه عبور، ایمیل ها و دیگر موارد می شود.

بعضی از افراد هیچگاه نمی توانند با پایگاه داده خود ارتباط برقرار کنند، اما کنترل پنل cPanel شما را قادر به انجام ارتباط با روشی ساده می کند. این کنترل پنل با فراهم کردن چندین ابزار مدیریت پایگاه داده این عمل را امکان پذیر می کند.

مدیریت پایگاه داده در سی پنل

هر کدام از این ابزار روشی متفاوت برای ایجاد و مدیریت یک پایگاه داده را در اختیار شما می گذارد.

نتیجه

اینکه ارائه دهنده خدمات میزبانی وب شما از کدام نرم افزار استفاده می کند، شاید به نظر حائز اهمیت نباشد اما می تواند تا حد زیادی بر روی نتایج شما تاثیر گذار باشد. cPanel تا حد قابل ملاحظه ای از محبوبیت بالایی برخوردار است و ویژگی های کافی برای وب سایت های ساده و همچنین وب سایت های پیچیده را ارائه می کند.

نوشته های مشابه