انواع DNS record ا

رکورد DNS

سیستم نام دامنه یا DNS (Domain Name System) به سیستمی گفته میشود که سبب دسترسی آسان به سایت ها می شود. بدون این سیستم، برای ورود به هر سایت به جای نام سایت، می بایست آدرس های IP پیچیده ای را وارد کنیم. در ادامه به تعریف رکورد DNS و نحوه تغییر یکی از اجزای اصلی رکوردهای DNS که name server نام دارد، پرداخته ایم.

رکورد DNS چیست؟

DNS به سیستم مقیاس وسیعی از اطلاعات و داده ها شامل آدرس های ip ، نام دامنه ، هاستینگ و میزبانی وب و دیگر اطلاعات ثبت شده برای هر سایت بر بستر وب گفته می شود

قبل از راه اندازی این سیستم، هر کاربر برای ورود به هر سایت می بایست آدرس ip آن سایت را وارد میکرد، و بخاطر سپردن هر آی پی مجزا امری سخت و پیچیده بود

رکورد DNS به عنوان دستورالعمل هایی برای سرور DNS عمل میکند، بنابراین این رکوردها تعیین می کنند که هر نام دامنه ای به کدام آدرس ip تعلق دارد.

رکورد DNS شامل قواعد نگارشی و دستورهای متفاوت و متنوعی است که با استفاده از آنها، تعیین میکنیم که سرورها چگونه به هر درخواست پاسخ دهند و همچنین چه پاسخی ارسال نماید.

برخی از فرم ها، قواعد و دستورهای مرسوم در ادامه مشخص شده اند :

رکورد “A” :

این رکورد به آدرس ip واقعى که به دامنه تعلق یافته اشاره دارد.

رکورد “CNAME” :

این رکورد برای تشخیص ساب دامنه ای که بر روی دامنه اصلی شما قرار دارد استفاده می شود.

رکورد “MX” :

این مورد به میل سروری که بر روی دامنه شما ست شده است تعلق دارد.

رکورد “NS” :

این مورد نشاندهنده nameserverهایی که برای دامنه شما استفاده شده است می باشد.

رکورد “soa”

این رکورد اطلاعات جانبى در رابطه با دامنه، مانند آخرین زمان بروزرسانی اطلاعات دامنه و اطلاعات تماس شما را دارا می باشد.

رکورد “txt” :

این مورد شامل تمامی اطلاعات اضافی دیگری در رابطه با دامنه است.

همانگونه که مشاهده میکنید، اجزاء متعددی برای DNS رکوردها وجود دارم اما اغلب این اطلاعات و داده ها را نمی توان و نباید تغییر داد.

مهمترین جزء رکورد DNS که می بایست مدنظر قرار دهید و به صورت درست ست شود، name server ها می باشد.

نیم سرور چیست؟

نیم سرورها به جزئی از رکوردهای DNS گفته می شود که کاربران را قادر می سازد با استفاده از نام دامنه به سایت دسترسی داشته باشند.

برخلاف آدرس های ip که به خاطر سپردن آنها پیچیده و سخت است، نیم سرورها نماینده رجیسترار دامنه هستند و هدف آنها ایجاد ارتباط بین دامنه و میزبان وب شما میباشد و با استفاده از آن ها ، با وارد کردن نام دامنه می توان سایت را مشاهده کرد.

تغیر نیم سرورها به شما این امکان را می دهد که بدون نیاز به تغییر رجیسترار دامنه، میزبان وب خود را تغییر دهید.

از عبارت نیم سرورها به عنوان DNS سرورها نیز استفاده می شود که این مورد سبب ایجاد تداخل در استفاده از این 2 عبارت نیز شده است.

چگونه نیم سرورها را تغییر دهیم؟

در بسیاری از رجیسترارهای دامنه، تغییر نیم سرورها به سادگی انجام می شود.

بهترین حالت ، یکسان بودن میزبان وب و رجیسرار می باشد اما درصورتیکه شرکت هاستینگ و رجیسترار دامنه شما یکسان نبود، می بایست مراحل زیر را انجام دهید:

1. هر رجیستراری ابزاری جهت مدیریت دامنه به مشتریان خود ارائه می دهد که این امکان را فراهم می کند نیم سرورهای خود را به سادگی تغییر دهید.

2. برای هر دامنه این امکان وجود دارد که نیم سرور آن را تغییر دهید. نیم سرورها آدرس هایی شبیه موارد زیر است :

ns1.afaghhosting.net

ns2.afaghhosting.net

برای اطمینان از عملکرد صحیح نیم سرورها ، هر 2 نیم سرور را می بایست تغییر دهید. از نیم سرور دوم در صورتیکه نیم سرور اول عمل نکند و دچار مشکل شود استفاده می شود.

3. نیم سرورهای مدنظر خود را از طریق این ابزار ست کرده و به این نکته توجه داشته باشید که اعمال این تغییرات به صورت فوری و لحظه ای نبوده و 24 ساعت زمانبر می باشد.

نوشته های مشابه