تبلیغات، ارسال ایمیل گروهی !

ساخت لیست ایمیل

یکی از راه های تبلیغات اینترنتی ارسال ایمیل های گروهی است. این روش را می توان به عنوان یکی از قدیمی ترین روش های بهره برداری از فضای اینترنت برای معرفی خدمات و محصولات دانست. اهمیتی که ساخت لیست ایمیل بر روی درآمد سایت و رونق یک کسب و کار آنلاین دارد هنوز برای خیلی از افراد قابل درک نیست اما آنهایی که با این موضوع آشنا هستند، تهیه لیستی از ایمیل مخاطبین و بازدیدکنندگان از وب سایت و مشتریان را همواره یکی از دغدغه های اصلی خود به عنوان مدیران سایت و تبلیغات می دانند. روش های گوناگونی برای تهیه لیست ایمیل وجود دارد و حتی گاهی دیتابیس هایی برای فروش قرار داده می شود که با توجه به اهداف شما هر کدام می تواند مفید واقع شود.

به طور کلی لیست ایمیل در واقع مجموعه ای از اطلاعات شامل نام و آدرس ایمیل افرادی است که از سایت شما بازدید کرده و تمایل دارند اطلاعات تکمیلی مانند اخبار یا به روز رسانی های سایت شما را از طریق آدرس ایمیل دریافت نمایند. ارزش و اعتبار لیست های ایمیلی که با تمایل افراد تهیه شود بسیار بالاست. برای تهیه این لیست ها، مخاطبان از طریق فرمی که داخل وب سایت قرار گرفته است مشخصات خود را وارد نموده و از این طریق تمایل خود را مبنی بر دریافت اطلاعات سوی شما ابراز نمودند.

 اهمیت ساخت لیست ایمیل در بازاریابی

ویژگی های زیادی باعث شده که ساخت لیست ایمیل ارزش بالایی داشته باشد. مواردی مانند اینکه ایمیل یک راه ارتباط شخصی با افراد است و محدودیتی برای ایجاد ارتباط مستقیم با افراد در آن اعمال نمی شود. همچنین همان طور که اشاره شد خود کاربران با تمایل شخصی این راه را برای شما باز گذاشته اند تا بتوانید با آن ها ارتباط بر قرار کنید و اینکه بر اساس ورود اطلاعات کاربران شما می دانید که از چه محتوایی و به چه شکل برای جذب مخاطبین استفاده کنید. به عبارتی می توان گفت ارسال ایمیل ها می تواند کاملاً هدفمند باشد. در تمام کمپین های تبلیغاتی می توانید از این دیتابیس ارزشمند استفاده بهینه نمایید و از همه مهم تر تقریباً همه افراد و شرکت ها و سازمان ها آدرس ایمیل دارند و تنها کافیست بتوانید آن ها را علاقه مند به دریافت اطلاعات از جانب خودتان کنید.

تا اینجا با اهمیت تهیه لیست ایمیل آشنا شدیم اما نحوه استفاده از این ایمیل ها در بازاریابی ایمیلی چگونه است؟ ایمیل مارکتینگ یا همان بازاریابی از طریق ایمیل به شما این امکان را می دهد تا با داشتن لیستی از ایمیل کاربران و مخاطبان خود، اقدام به ارسال ایمیل های انبوه با محتوای اختصاصی نمایید. شما حتی می توانید مخاطبان سایت را گروه بندی کرده و بر اساس علایق و انتخاب آن ها محتواهای متفاوتی تهیه و در قالب گروه های مختلف ارسال نمایید. امکان ارسال ایمیل های زمان‌بندی شده و گزارش گیری های مربوطه می تواند در برنامه ریزی های بعدی بسیار حائز اهمیت باشد.

لیست ایمیل را زنده نگه دارید !

اگر شما موفق به ساخت لیست ایمیل کامل و جامع از مخاطبان خود شدید قطعاً گام بزرگی برداشته اید اما بهتر است بدانید این لیست تنها زمان کوتاهی معتبر است و باید به طور منظم به روز رسانی گردد. افراد در دوره های مختلف زمانی ایمیل های خود را تغییر می دهند حتی شرکت ها نیز گاهی اوقات این کار را می کنند. برای به روز نگه داشتن اطلاعات لیست ایمیل و همچنین افزایش تعداد ایمیل های معتبر در آن برخی از نکاتی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم می تواند مفید باشد.

– از امضای ایمیل خود به عنوان دروازه ای برای جذب افراد استفاده کنید. وقتی ایمیلی ارسال می کنید می توانید با روش های مختلف از افراد بخواهید که ایمیل خود را مثلاً برای دریافت خبرنامه ثبت نمایند. باید مخاطبان را جلب کنید تا بر روی لینکی که شما می خواهید کلیک کنند.

– یکی از صفحات کلیدی در هر وب سایتی، صفحه تماس با ما است و شما از این طریق می توانید از مخاطبان درخواست کنید به لیست شما بپیوندند. کسی که وارد صفحه درباره ما شده، بدون شک به شما و خدمات و محصولات ارائه شده توسط شما علاقه مند است.

– اگر نوع کسب و کار شما به گونه ای است که می توانید جلسات حضوری با مخاطبان خود داشته باشید پس این فرصت را برای گرفتن ایمیل افراد از دست ندهید. در جلسات حضوری به مشتریان خود پیشنهاداتی بدهید که با میل و رغبت آدرس ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهند؛ مثلا می توانید از گزینه ارسال کاتالوگ های مرتبط با موضوع جلسه یا فایل های آموزشی استفاده کنید.

– استفاده از شبکه های اجتماعی برای دریافت مستقیم اطلاعات. ساخت خبرنامه و امکان ثبت نام از طریق فرم های مخصوص می تواند در این راه به شما کمک کند.

– استفاده از فرم های پاپ آپ که می تواند به سادگی مخاطبین را جذب نماید. دقت کنید در این فرم ها فقط و فقط آدرس ایمیل را دریافت نمایید. شما در فرصت های بعدی می توانید دیتابیس خود را شامل نام افراد ، شماره تماس و علایق آن ها تکمیل نمایید. فرم هایی که اطلاعات زیادی از کاربران می خواهد معمولا با استقبال خوبی مواجه نمی شوند. فرم هایی که به این شکل اطلاعات را از افراد دریافت می کند آپت این (opt-in) نام دارند.

– از صفحات فرود به شکل جذاب و خلاقانه ای می توانید استفاده کنید. هر گونه محتوا، فیلم یا عکسی که مرتبط با کارتان باشد را می توانید با دریافت آدرس ایمیل افراد به رایگان در اختیار افراد قرار دهید. حتی اگر نمی توانید اطلاعات را رایگان بدهید می توانید کد تخفیفی را در اختیار کاربران قرار دهید.

– سعی کنید مخاطبان خود را طبقه بندی کنید. هر چه اطلاعات بیشتر و دقیق تری داشته باشید ایمیل های هدفمند تری خواهید فرستاد. به عنوان مثال ارسال ایمیلی در مورد خدمات زیبایی و آرایشگاه های زنانه برای مخاطبان مرد نمی تواند چندان کاربردی باشد. می توانید در همان ابتدا به کاربران حق انتخاب بدهید که در کدام یک از حیطه های فعالیت شما علاقه مند به دریافت اطلاعات هستند.

نوشته های مشابه