صفحه ۴۰۴ زیبا در وردپرس داشته باشید !

صفحه ۴۰۴ زیبا در وردپرس داشته باشید !

ترفندهای سئو برای بالا بردن رتبه سایت در نتایج گوگل
اثیر محتوای مخفی روی سئو
روند SEO و تغییرات مورد انتظار گوگل در سال ۲۰۱۸

صفححه 404

قطعاً هیچ وبمستری نمی خواهد حجم بالایی از ترافیک ورودی در وب سایتش متعلق به لینک های شکسته و یا صفحه ۴۰۴ باشد. باید گفت دلایل بسیار زیادی برای رخ دادن خطای ۴۰۴ وجود دارد. ممکن است یک خطا در آدرس دهی یک پست یا یک فرم در سایت رخ دهد، سایت های دیگر لینک نادرستی از سایت شما را قرار داده باشند و یا یک صفحه از سایت را به اشتباه حذف کرده باشید که در نتیجه آن ها یک صفحه ۴۰۴ ایجاد شود.

شاید به این موضوع فکر کنید که امکان ایجاد خطای ۴۰۴ در سایت شما وجود ندارد (اگر با کدهای http آشنایی ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله کدهای وضعیت HTTP را مطالعه کنید) اما باید گفت که این خطا برای هر سایتی می تواند رخ دهد و اتفاقی اجتناب ناپذیر است. همچنین به هر میزان که سایت شما وسیع تر و اعتبار بیشتری داشته باشد ، امکان مشاهده تعداد بیشتری صفحه ۴۰۴ برای کاربران شما نیز افزایش خواهد یافت. بنابراین اگر راهکار مناسبی برای این صفحه از سایت خود نداشته باشید ، عصبانیت کاربر و ترک سایت موردی است که باید انتظار آن را داشته باشید و نتیجه آن کاسته شدن اعتبار سایت در دید کاربران و افت عملکرد آن خواهد بود.

صفحه اختصاصی ارور ۴۰۴ چرا مهم است ؟

صفحه ۴۰۴ را بسیاری از سایت ها به صورت تکنیکال در سایت خود دارند اما اغلب آنان به صورت مناسبی سفارشی نشده اند. در هر مرورگری برای آدرس هایی که وجود ندارند یک صفحه اختصاص داده شده است به طور مثال اگر کاربر آدرس یک سایت که اصلاً وجود ندارد را در آدرس بار وارد کند، پیامی از طرف مرورگر نمایش داده خواهد شد که چنین آدرسی در سایت مذکور یافت نشد و کاربر با پیام ۴۰۴ مرورگر مواجه خواهد شد چرا که آدرس مورد نظر وجود خارجی ندارد. حال اگر آدرس یکی از زیر مجموعه های یک سایت معتبر را وارد کنید در صورتی که صفحه مورد نظر در سایت وجود نداشته باشد مرورگر خطای سایت وجود ندارد را نمایش نمی دهد بلکه به کاربر می گوید این آدرس معتبر است و صفحات راهنما و منوهای سایت نیز وجود دارند اما محتوایی در این صفحه وجود ندارد (که همان صفحه ۴۰۴ وب سایت است) و در واقع از طرف سایت این پیام نمایش داده می شود نه مرورگر، به همین دلیل می توان گفت بین این دو تفاوت بسیاری وجود دارد.

اولین ضرورت وجود صفحه ۴۰۴ سفارشی در هر سایت این است که این اطمینان به کاربران داده می شود که آدرس معتبر بوده و وب سایت شما فعال است اما صفحه مورد نظر کاربر در دسترس نیست. این مورد بسیار بهتر از این است که کاربر خطای ۴۰۴ مرورگر را دریافت کند و با خود فکر کند که اصلاً این سایت وجود خارجی ندارد و این احتمال وجود دارد که دیگر به سایت شما سر نزند. همینطور باید اذعان کرد که یک صفحه سفارشی می تواند در نقش صفحه فرود سایت در امور فروش نیز عمل می کند و در زمانی که یک آدرس در سایت وجود ندارد کاربران را به صفحات هدف و فروش شما هدایت کند و نیز می تواند عاملی جهت تقویت برندینگ یک سایت به حساب بیاید. صفحه ۴۰۴ مرورگر هیچ گونه فایده ای برای وب سایت شما ندارد اما وجود یک صفحه سفارشی شده در وب سایت برای خطای ۴۰۴ حداقل باعث راهنمایی کاربر به صفحات دیگر خواهد شد به عنوان مثال می تواند کادر جستجو را جایگزین کرده که کاربر بتواند مطلب مد نظر خود را جستجو نماید.

نکات زیر را برای طراحی صفحه ۴۰۴ در نظر بگیرید

– شوخ طبعی را فراموش نکنید؛ زمانی که کاربر با این صفحه مواجه شود، با توجه به اینکه ممکن است مدت زمان زیادی برای رسیدن به این صفحه صرف کرده باشد. بنابراین اندکی شوخ طبعی در این صفحه می تواند کاربر را برای ادامه کار خود در سایت شما مجاب کند.

– امکان جستجو در صفحه ۴۰۴؛ قرار دادن باکس جستجو در این صفحه راهکاری است که با انجام آن می توانید به کاربر کمک کنید راحتتر به دنبال مطالب مدنظر خود در سایت شما جستجو کند.

–  قرار دادن لینک بازگشت به صفحه ای خاص و یا صفحه اصلی؛ با این کار احتمال خروج سریع کاربر پس از مشاهده صفحه خطای ۴۰۴ را کاهش خواهید داد و مدت زمان حظور در سایت افزایش می یابد.

– برخی از کاربران وب با خطای ۴۰۴ آشنایی ندارند، پس ارائه توضیحاتی کوتاه در این صفحه درباره آنچه که برای کاربر رخ داده سبب افزایش آگاهی کاربر می شود.

نمونه صفحه 404

ساخت صفحه ۴۰۴ در وردپرس با استفاده از افزونه:

اگر در مخزن وردپرس عبارت “۴۰۴ page” را سرچ کنید گزینه های متعددی را خواهید یافت. با نصب افزونه های هدایت به صفحه ۴۰۴ این امکان را خواهید داشت تا گزینه های متعددی را توسط افزونه ایجاد کرده و صفحه سفارشی و اختصاصی مد نظر خود را ایجاد نمایید و زمانی که یک لینک شکسته توسط کاربر زده شد کاربر به جای دیدن صفحه زشت ۴۰۴ مرورگر با یک صفحه جذاب در سایت مواجه خواهد شد که به او کمک خواهد کرد تا مسیر مد نظر خود را بیابد. این عمل باعث می شود زمانی که گوگل سایت شما را بازبینی می کند صفحه ۴۰۴ را در ساختار سایت یافته و متوجه وجود آن خواهد شد. برای گوگل اصلاً اهمیتی ندارد که لینک ۴۰۴ در سایت توسط یک افزونه ایجاد شده است یا به طور دستی کدنویسی شده است بلکه این مهم است که در ساختار سایت صفحه ای وجود دارد که برای هدایت کاربران از صفحات شکسته یا همان broken links به صفحه اصلی و… وجود دارد و کاربر در سایت مذکور گمراه نخواهد شد.

یکی از محبوب ترین پلاگین های وردپرس برای ساخت صفحه ۴۰۴ می توان پلاگین ۴۰۴page را نام برد که تنظیمات متعددی برای سفارشی سازی این صفحه را دارد.

نکاتی در خصوص پلاگین های ساخت صفحه ۴۰۴ در وردپرس:

کاربرانی که از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند احتمالاً برای انجام هر کاری و یا رفع هر مشکل یا نیازی غالباً به سمت استفاده از پلاگین های زیادی که برای این CMS نوشته شده است می روند. می توان گفت که برای کاربرانی که با کدنویسی آشنایی کافی ندارند، راهکار استفاده از پلاگین ها در وردپرس جهت ایجاد صفحه ۴۰۴ اختصاصی و سفارشی شده گزینه مناسبی محسوب می شود که بسته به نوع پلاگین می تواند امکانات مختلفی را در اختیار شما قرار دهد. اما نکته مهمی که باید بیان شود این است که در استفاده از پلاگین باید دقت زیادی به خرج دهید چرا که برخی از آن ها قدیمی بوده و با الگوریتم های جدید سئو همخوانی ندارند در نتیجه می توانند سبب آسیب رسیدن به سایت شما بشوند.

ایجاد صفحه ۴۰۴ اختصاصی در سایت به شکل دستی:

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به طور پیش از فایلphp.404 در سیستم خود استفاده می کند .برخی از قالب ها این فایل را بصورت پیشفرض ندارند و یا به اشتباه ممکن است حذف شده باشد. اگر این صفحه در قالب وردپرسی شما وجود نداشت اصلا نگران نشوید. در این حالت کاری که باید انجام دهید این است که در داخل یک فایل php کد زیر را قرار دهید:

این قطعه کد ساده باعث می شود صفحه ۴۰۴ سفارشی برای سایت شما ایجاد شود و کاربر در صورت مواجه با خطای ۴۰۴، صفحه مختص سایت برایش ظاهر می شود.

البته این قطعه کد بالا زمانی عمل خواهد کرد که قالبی سایت شما استانداردهای وردپرس را داشته باشد و در پوشه قالب مدنظر شما فایل های header.php و sidebar.php و footer.php وجود داشته باشد.

برای سفارشی سازی این فایل می توانید صفحه مورد نظر خود را با استفاده از کدهای html و css طراحی کنید و در این فایل قرار دهید.

دقت کنید این کد مخصوص سایت های وردپرسی بوده و اگر از سیستم دیگری استفاده می کنید ممکن است برای شما کار نکند که در این حالت بسته به این که از چه سیستم مدیریت محتوا یا اسکریپتی استفاده می کنید باید کد خود را ایجاد نمایید.

 

مدیریت سرور پشتیبانی و مشاوره و سئو