هاست و سرور چه تفاوتی دارند ؟

host and server

هاست و سرور را در مقاله های دیگری برای شما توضیح دادیم اما این 2 مورد چه تفاوتی با هم دارند؟

یک هاست یا یک هاست شبکه ای ، میتواند یک قطعه سخت افزاری کامپیوتر باشد یا یک دستگاهی که به شبکه اینترنتی متصل است. هاست با IP اختصاصی شناخته می شود و می تواند به عنوان یک منبع اطلاعات، خدماتی و برنامه های کاربردی از طریق دستگاه های دیگر در دسترس کاربران قرار بگیرد و به عنوان پایانه راه دور شناخته می شود.

به یک دستگاه کامپیوتری که از طریق یک ISP  (ارائه دهنده خدمات اینترنتی) به اینترنت متصل می شود نیز می توان هاست گفت، به ویژه زمانی که پروتکل نقطه به نقطه (Point-to-Point) برای شروع اتصال به یک شبکه استفاده شود. در این مواقع، بعد از اتصال به شبکه یک آدرس IP اختصاصی در همان لحظه برای آن دستگاه صادر می شود. بنابراین کامپیوتر خانگی به عنوان یک میزبان برای این ارتباط عمل می کند.

یک سرور در عین حال می تواند یک نرم افزار یا سخت افزاری باشد که قابلیت ها یا خدمات را برای سایر دستگاه ها یا برنامه های کامپیوتری فراهم می کند که در مدل “کلاینت-سرور” (Client-Server) به این دستگاه ها کلاینت (Client) می گوییم. خدماتی مانند اشتراک گذاری داده ها و منابع و انجام محاسبات از جمله سرویس هایی است که یک سرور می تواند به یک یا چند کلاینت ارائه دهد.  اتصال چند کلاینت به یک سرور از قابلیت آن است و همچنین چندین سرور می توانند به یک کلاینت سرویس دهند. امکان اجرا کردن سرور و کلاینت بر روی همان دستگاه وجود دارد و یا دستگاه می تواند برای اتصال به سرور از اتصال به یک شبکه اینترنتی دیگر استفاده کند.

شرایط محاسبات در هر دو توابع آن ها یکسان است اما مسئله مهم در نوع عملکرد آن هاست، یک سرور قادر است به عنوان یک هاست (میزبان) عمل کند ولی همه هاست ها توانایی سرور بودن را ندارند.

همانطور که گفته شد، سرورها می توانند رایانه های میزبان باشند، اما تمام هاست ها نمی توانند سرور باشند. میزبان شبکه، هر سخت افزار یا دستگاه رایانه ای است که از طریق اینترنت به یک شبکه متصل شده و قابلیت ارائه خدمات به سایر دستگاه های متصل را داشته باشد.

نوشته های مشابه