چرا خودکفایی «استقلال» را کم می‌کند؟!

چرا خودکفایی «استقلال» را کم می‌کند؟!

متن زیر از امیر نظامی

“ما نسل عادت کرده به جشن‌های خودکفایی بودیم؛ از خودکفایی گندم تا پیکان! برای ما بدیهی بود که برای حفظ استقلال باید از شیر مرغ تا جان آدمیزاد را تولید کنیم. ما تازه سال‌های انتهای دهه‌ی ۷۰ بود که فهمیدیم خودکفایی در همه‌ی امور امکان‌پذیر نیست. با خودکفایی خداحافظی کردیم، هم ما مردم، هم آن سیاستمدارها؛ چون فکر می‌کردیم نمی‌شود! نه اینکه راه حل خوبی نیست!”

بعد شروع شد به تهیه فهرستی از کالاهای استراتژیک که فکر می‌کردند باید در آن‌ها خودکفا شویم. گندم در این فهرست بود به اسم امنیت غذایی؛ یا بنزین و خودرو بخاطر سهم اشتغال بالا. ما از ترس تحریم، از ترس کابوس جنگ با عراق، ما به هزار دلیل دنبال استقلال از طریق خودکفایی بودیم.

برای من گذشت و گذشت تا در مدل‌سازی‌ها رسیدم به مفهوم «استقلال»! از دید منی که بزرگ‌شده در این دوره‌ها بودم، استقلال یعنی «کمترین میزان تاثیرپذیری از دیگران» یعنی هرچقدر کسی نتواند بر تصمیمات من اثر بگذارد من مستقل‌تر هستم؛ یعنی اگر آمریکا و اروپا روی فعالیت‌های من اثر نگذارند من استقلال بیشتری دارم.

اما از دید کتاب‌ها و مدلسازی‌هایی که داشتم در دانشگاه تدریس می‌کردم، «استقلال» از «نسبت وابستگی دیگران به من به وابستگی من به آن‌ها» به دست می‌آمد؛ یا برابر بود با «نسبت تاثیراتی که من بر دیگران می‌گذارم به مجموع تاثیراتی که میگذارم و می‌پذیرم».

در این تعریف اگر من کشوری باشم که دیگران به من وابسته نیستند؛ من مستقل نیستم! و البته قدرت هم ندارم!

البته در مدل‌سازی‌های پیچیده‌تر، هم تعریف «استقلال» و هم تعریف «قدرت» پیچیده‌تر می‌شدند، اما در همه‌ی آن‌ها مدام نقش تاثیرگذاری‌ها در تعریف «استقلال» بیشتر می‌شد!

از دید مدلسازی‌های جدید، بازیگری که در یک سیستم «استقلال» داشت، بازیگری بود که باید تاثیرگذار می‌بود، وگرنه هر چقدر هم تاثیرپذیری‌اش را از سایرین کم می‌کرد، مستقل نمی‌شد.

استقلال و تحریم‌ها

بسیار نوشته شده که چرا اینقدر ما راحت تحریم می‌شویم؟ پاسخ اما دقیقا برمی‌گردد به دلیل همین درک نادرستی است که از مفهوم استقلال داریم.

بازیگر مستقل یا دارای قدرت، قابل حذف شدن از سیستم نیست. یعنی کشوری که ۱۰۰ میلیارد دلار وارد می‌کند و ۱۰۰ میلیارد صادر می‌کند؛ خیلی قوی‌تر از کشوری است که نه وارداتی دارد و نه صادراتی! کشور اول را نمی‌شود از جهان حذف کرد و دومی را می‌شود!

بگذارید چند واقعیت ببینیم:

1️⃣ما ایرانی‌ها فکر می‌کنیم چون سالیانه حدود ۳ میلیارد یورو از آلمان واردات داشته‌ایم؛ خیلی شریک جذابی برای آلمانی‌ها هستیم؛ اما یادمان می‌رود که صادرات آلمانی‌ها حدود ۱۳۵۰ میلیارد است و این یعنی سهم ما حدود ۰.۰۰۲ است! یعنی قابل صرف نظر!

2️⃣سهم ایران در چند سال گذشته کمتر از ۰.۰۰۱ از کل صادرات چین بوده است و سهم ایران در واردات این کشور نیز کمتر از ۰.۰۰۹! یعنی سهم ما تقریبا در اقتصاد چین آن‌قدر ناچیز است، که می‌شود درنظر نگرفت!

این‌ها واقعیت‌هایی هستند که معنایش متاسفانه در همان تفاوت فهم‌مان از مفهوم استقلال نشات گرفته است. ما موفق شده‌ایم تاثیری‌پذیری خود را از دیگران کم کنیم؛ اما ما به سادگی در معادلات جهانی نادیده گرفته می‌شویم؛ چون تاثیرگذاریمان هم به اندازه‌ی تاثیر‌پذیری‌مان ناچیز است!

تغییر دیدگاه

وقتی به شاخص‌های جهانی دقت می‌کنیم، در بسیاری از این شاخص‌ها «واردات» یک معیار مطلوب است! بله واردات اگر در صنایع پیشرفته و کالاهای سرمایه‌ای باشد، و اگر همراه با صادرات بالا باشد، یک معیار خیلی خوب است. ما هنوز افتخار می‌کنیم به کاهش واردات بدون آن‌که توجه کنیم به سایر جنبه‌ها!

ما بیش از هر چیز نیاز داریم تا به بازتعریف مفاهیمی اقدام کنیم، که میراث دنیای ماقبل جهانی‌شدن است! ما نیاز داریم تا دوباره در خصوص بسیاری از چیزهایی که بدیهی می‌دانیم، فکر کنیم!

ما اگر واردات بالا و صادرات بالا داشتیم، هرچند تفاضلش همین مقدار اکنون بود، حتما بیش از وضعیت فعلی‌مان تاثیرگذار بودیم و این یعنی به راحتی قابل صرف نظر کردن نبودیم! یعنی به راحتی نمی‌شد با یک امضا تحریم‌مان کرد!

در دنیای امروز، هیچ رابطه‌ای یک‌طرفه نیست. نمی‌شود تنها تاثیرگذار بود و هیچ وابستگی نداشت. مهم آن است که بیش از آن که وابسته به دیگران باشیم، آن‌ها به ما وابسته باشند.

دستیابی به استقلال تنها از طریق این توازن ایجاد می‌شود؛ وگرنه اگر به هیچکس وابسته نباشیم و دیگران هم به ما وابسته نباشند؛ همگی برای حذف شدنمان توافق دارند!

یعنی حتی اگر خودکفایی امکان‌پذیر هم باشد، قدرت و استقلال ما را افزایش که نمی‌دهد، بلکه کاهش می‌دهد!

برون سپاری موثر

برون سپاری می تواند “تاکتیکی” یا “استراتژیک” باشد. برون سپاری زمانی تاکتیکی است که با تمایل به حل یک مشکل عملی هدایت می شود. از سوی دیگربرون سپاری “استراتژیک” بر اساس ذهنیت حل مسئله انجام نمی شود. در عوض ، ساختار آن به گونه ای است که با استراتژی های بلند مدت شرکت هماهنگ است. تغییراتی که سازمانها از برون سپاری استراتژیک انتظار دارند متفاوت است و می تواند شامل هر چیزی باشد

الف) دستیابی به مزیت رقابتی ،

ب) صرف زمان بیشتر برای فعالیتهایی که واقعاً در موفقیت سازمان نقش اساسی دارند ،

(ج) تغییر مکان سازمان در بازار

صاحب نظران دو عامل را برای ارزیابی مناسب بودن برون سپاری برجسته می کنند: (الف) میزان اثری که به مزیت رقابتی سازمان کمک می کند و (ب) اینکه آیا سازمان قدرت انجام آن را در داخل دارد. روش شناسی بر اساس این دو عامل استوار است و به سولات کلیدی وسیع تری پاسخ می دهد: کدام یک از عملکردها و فرایندهای سازمان باید در خانه باقی بماند؟ ماهیت رقابتی یا هسته واقعی سازمان چیست؟ و برای آن دسته از فعالیتهایی که می توان از بیرون انجام داد ، چه نوع رابطه ای بهتر است؟

d985d8b1d8b2 d8aed988d8afdaa9d981d8a7db8cdb8cd88c d8a8d8b1d988d986 d8b3d9bed8a7d8b1db8cd88c d8a8d988d985db8c d8b3d8a7d8b2db8c d988 d8a7

برون سپاری نرم افزار و فناوری اطلاعات

d985d8b1d8b2 d8aed988d8afdaa9d981d8a7db8cdb8cd88c d8a8d8b1d988d986 d8b3d9bed8a7d8b1db8cd88c d8a8d988d985db8c d8b3d8a7d8b2db8c d988 d8a7

d985d8b1d8b2 d8aed988d8afdaa9d981d8a7db8cdb8cd88c d8a8d8b1d988d986 d8b3d9bed8a7d8b1db8cd88c d8a8d988d985db8c d8b3d8a7d8b2db8c d988 d8a7 2

منابع:

.https://iveybusinessjournal.com/publication/is-it-core-or-strategic-outsourcing-as-a-strategic-management-tool/

http://www.henryviversen.no/2015/09/07/introduction-to-outsourcing/

مدیریت سرور، پشتیبانی و کانفیگ سرور – آفاق هاستینگ