GEOINT چیست؟

فناوری GEOINT چیست و به چه کار می آید؟

که یکی از تاکتیک های اطلاعاتی موجود در جهان که سازمانهای اطلاعاتی و جاسوسی برای رصد اطلاعاتی از آن بهره می گیرند بهرگیری از تصاویر و نقشه ها است. کاوش در تصاویر ماهواره ای و نقشه های موجود در شبکه جهانی اینترنت یکی از روش های اوسینت است که به آن GEOINT اطلاق میشود. این تاکتیک ها بر بهره جستن از تصاویر بدست آمده از نقاط مختلف سطح زمین به بررسی تغییرات ایجاد شده توسط انسان در آن مناطق می پردازد.

گاهی مقایسه تصاویر موجود در طول بازه های زمانی مختلف ساده ترین روش کشف رویداد ها و تغییرات است. چرا که زیر نظر گرفتن تحولات یک جغرافیای خاص در بازه های زمانی مختلف و همچنین تحلیل انسانی عکس های ماهواره ای، میتواند سرنخ های اطلاعاتیِ جذابی درباره یک موضوع یا پدیده ارائه دهد. ضمن آنکه تصاویر تهیه شده از زوایای پایین می تواند نقطه وصل و کامل شدن پازل اطلاعاتی و امنیتی طرف مقابل باشد. با این تصاویر و آنالیز آنها می توان از هر گونه تغییر ایجاد شده انسانی در منطقه از فعالیت عمرانی گرفته تا تحرکات نظامی و اصولا هر فعالیت دیگری خبر دار شد.

پیدا کردن محل عکس در نقشه

به عنوان مورد استفاده دیگر از منابع اوسینت، یکی از پرکاربرد ترین فعالیت ها پیدا کردن محل جغرفیایی یک تصویر است. حتی مکان قرار گرفتن عکاس را میتوان با روش های مختلف روی نقشه کشف نمود. برای تشخیص مکان یک عکس حداقل چهار زیر روش وجود دارد. که هر کدام به صورت خلاصه تشریح خواهد شد.

  • استفاده از متا دیتا فایل های تصویری
  • جستجوی عکس در موتورهای جستجو یا پایگاه های آرشیو عکس
  • تطابق عکس با نقشه های هوایی
  • درست کردن عکس مشابه و جستجو آن در اینترنت

استفاده از متا دیتا فایل های تصویری

یکی از مواردی که امروزه در گوشی های تلفن همراه مورد استفاده قرار می گیرد ، قابلیت عکاسی می باشد.. یا گاهی ممکن است یک تصویر از مکانی را در اینترنت مشاهده کنید و تمایل دارید مکان عکس یا هر اطلاعات دیگر در رابطه با آن عکس را کشف کنید. در ادامه روشی پرکاربرد برای رسیدن به این هدف معرفی می شود.

قبل از هر چیز باید بدانیم فرمت EXIF برای ذخیره داده‌های باارزشی همچون مکان و زمان عکس , ایزو , سرعت شاتر , تراز سفیدی و مدل دوربین یا لنز به این منظور توسعه داده شده است. اغلب گوشی‌های هوشمند و دوربین‌های DSLR این ویژگی را دارند که اطلاعات اطلاعات مهم تلقی می شوند.

اما سوالی که پیش می آید این است که داده هایی که برای هر عکس ذخیره می شود چگونه قابل استخراج می شوند؟ برای این منظور ابزارهای برخط ارائه شده است که در ادامه چند نمونه از آنها را بررسی می کنیم. ضمن آنکه از نرم افزارهای غیر برخط و افزونه های مرورگر های وب میتوان برای این منظور استفاده کرد.

اگر از فایرفاکس استفاده می‌کنید افزونه EXIF Viewer addon مفید خواهد بود واگر از مرورگر کروم استفاده می‌کنید, افزونه EXIF Viewer میتواند مفید واقع شود. اکنون ، هر زمان که شما موس را بر روی یک تصویر قرار می دهید، شما داده‌های EXIF را در بالای تصویر خواهید دید .

سایت PHOTO LOCATION

این وبگاه کمک می‌کند محل عکس خود را به سرعت استخراج شود. کافی است تصویر را به قسمت آپلود بکشید و رها کنید. اگر داده‌های EXIF اطلاعات مکان را داشته باشند طول و عرض جغرافیایی را همراه با آدرس خیابان مشاهده خواهید کرد.

geoint da86db8cd8b3d8aad89f d981d8b6d988d984db8c d8a7d8b2 d8a7d8b1d8aad981d8a7d8b9 d8aedb8cd984db8c d8a8d8a7d984d8a7 daa9d986daa9d8a7d8b4

سایت METAPICZ

Metapicz یک وب گاهایده عال برای به دست آوردن مکان و موقعیت از روی عکس می باشد. این وب سایت قادر است تا اطلاعات بسیار بیشتری از سایت قبلی نشان دهد. در زیر دوربین و زیر ستون مکان ، شما ستون های EXIF و XMP را خواهید دید که در آن اطلاعات بیشتری مشاهده خواهید کرد. اطلاعاتی در مورد نوع لنز ، دهانه دیافراگم ، مقدار فوکوس، ISO و خیلی موارد دیگر از دسته این اطلاعات هستند که شما توسط این سایتT از روی یک عکس می توانید به دست بیاورید.

مکان یابی نقشه
مکان یابی عکس

سایت PIC2MAP

Pic2Map مانند Metapicz ، داده‌هایی مانند مدل دستگاه , سرعت ایزو , فاصله کانونی , سرعت شاتر , اطلاعات GPS , و غیره از عکس جمع‌آوری می‌کند . برای دستیابی به تمام این اطلاعات مفید باید کمی به سمت پایین حرکت کنید .

البته این وب گاه یک امکان پرکاربردی اوسینتی اضافه بر وبگاه قبلی داشته و تعداد عکس دیگر که از لحاظ مکانی نزدیک محل عکس مورد نظر ماست نشان می‌دهد .

مکان یابی نقشه
مکان یابی عکس

سایت WHERE IS THE PICTURE

این وبگاه یک رابط کاربری خوب با آرشیو بزرگی از عکس ها را دارد که موجوب می شود بعد بارگزاری تصویر موقعیت مکانی عکس جستجو شود. اطلاعت بیشتری مانند GPS , IFD0 , جزئیات فایل و داده‌های EXIF مانند سرعت , نوردهی , و غیره را در اختیار قرار میدهد.

مکان یابی نقشه

جستجوی عکس در موتورهای جستجو یا پایگاه های آرشیو عکس

جستجوی تصویری گوگل خیلی قدرتمند است. بنابراین زمانی که شما یک تصویر را با کشیدن آن به نوار جستجو بارگذاری می‌کنید ، گوگل سعی خواهد کرد که اطلاعاتی از مربوط به این تصویر را استخراج و سایت هایی که از این عکس استفاده کرده اند را ارائه دهد. این ابزار گوگل حتی ممکن محل عکس را حدس بزند. از آنجا که بسیاری از ما روزانه از گوگل استفاده می‌کنیم ، این سریع‌ترین راه برای پیدا کردن اطلاعات عکس‌ها می باشد. به عنوان مثال محل عکس زیر شهر ونیز تشخیص داده شده است.

C:\Users\user\Desktop\find-location-from-photo-google.jpg

تطابق عکس با نقشه های هوایی

به عنوان مورد استفاده دیگر از منابع اوسینت، می توان با منطبق کردن بافت جغرافیایی یا المان های موجود در یک عکس معمولی ، مکان آن را روی نقشه کشف نمود. یکی از پرکاربرد ترین فعالیت ها پیدا کردن محل عکس برداری است، که با این روش ها قابل کشف خواهد بود. برای انجام این هدف چندین روش وجود داردکه یکی از رایج ترین آن ها به صورت خلاصه در ادامه توضیح داده میشود.

  1. در کام اول از روی تصویر یا هر اطلاعات دیگری که موجود هست میبایست جغرافیای تحقیق رو محدود نمود. بطور مثال محدود به یک شهر یا قسمتی از شهر.
  2. در گام دوم باید در تصویر چند المان توی مشخص نمود که در واقع شاخص های ما بر روی عکس بشوند. بعد براساس تحلیل جهت های جغرافیایی (شمال، جنوب غرب، شرق) و یک نرم افزار تخمین اندازه و مسافت مثل ImageJ، میبایست فواصل المان ها در تصویر اصلی با عکسبردار (محل قرارگیری دوربین) بطور تقریبی مشخص شود و یک نقشه شماتیک میسازیم.
  3. در گام سوم نقشه شماتیک و تقریبی بروی نقشه ماهواره ای یا تصویر هوایی انداخته می شود تا بتوان محل صحیح آن را جستجو نمود. البته بسته به اینکه جغرافیای تحقیق تا چه حد محدود شده باشد ممکن است برای این جستجو و پیدا کردن موقعیت واقعی زمان زیادی صرف شود.

از رایج ترین سرویس های نقشه های ماهواره ای آزاد در وب میتوان (مثل Google Earth، Apple Map، Esri Map، Yandex Map و wikimapia) را نام برد. سطح زمین در نقاط مختلف از جمله ایران توسط ماهواره های شناسایی اسکن می شود و یک مدل کلی از کل کره زمین از جمله ایران بدست آمده است.

درست کردن عکس مشابه و جستجو آن در اینترنت

یک روش نه چندان کاربردی ولی مفید برای زمان هایی که عکسی دیده شده در دسترس شما نیست این است که با ابزارهای ویرایش عکس شبیه عکسی که قبلا روئیت کرده اید را شبیه سازی کنید و آن را در سامانه هایی مثل جستجوی تصویری گوگل بارگزاری کنید و نتیجه را بررسی کنید.

در ادامه چند سایت بسیار با اهمیت دیگر در این حوزه معرفی می شود.

historicaerials.com

دیگر از این بهتر نمی شود که سابقه از عکس های هوایی یک منظقه را در دسترس داشته باشیم. پس به سایت historicaerials.com سر بزنید. خودتان حدس بزنید که چه اطلاعات وحشتناکی میتوان از این طریق بدست آید.

مکان یابی عکس
مکان یابی عکس

scribblemaps.com

آیا دیدن نقشه های هوایی با کیفیت بهتر برای شما وسوسه انگیز است پس باید به سایت scribblemaps.com  سری بزنید.

نقشه ماهواره ای
نقشه

wikimapia

ویکی‌مپیا (به انگلیسی: WikiMapia) منبعی اینترنتی از نقشه و تصویرهای ماهواره‌ای است که سامانه‌های گوگل‌مپس را با سامانه ویکی ترکیب می‌کند. با این کار ویکی‌مپیا به کاربران اجازه می‌دهد تا به هر مکانی بر روی نقشه کره زمین اطلاعاتی به صورت یادداشت بیفزایند. وب‌گاه ویکی‌مپیا در تاریخ ۲۴ مه ۲۰۰۶ توسط دو کارآفرین روس به نام‌های الکساندر کوریاکینه و اوگنی ساوِلیف بنیاد شد. این وب‌گاه اوایل پاییز ۱۳۹۴ در ایران فیلتر گردید.

نقشه ویکی مپیا
ویکی مپیا

liveuamap

این سامانه را میتوان به عنوان یک خبررسان فوق العاده بر روی GIS تعبیر نمود. همچنین یک ایده ی خوب برای تشخیص رویدادها متکی بر مکان است. این سوریس حوادث را با نماد های مختلف بر روی نقشه مصور سازی میکند. همچنین در صورت وجود منابع، اخبار را در یک نقطه جغرافیایی به صورت چند رسانه ای در اختیار کاربران قرار میدهد.

geoint da86db8cd8b3d8aad89f d981d8b6d988d984db8c d8a7d8b2 d8a7d8b1d8aad981d8a7d8b9 d8aedb8cd984db8c d8a8d8a7d984d8a7 daa9d986daa9d8a7d8b4 7

منابع مربوط به کنکاش در تصاویر

Image.google

جستجوی تصویری گوگل خیلی قدرتمند است. بنابراین زمانی که شما یک تصویر را با کشیدن آن به نوار جستجو بارگذاری می‌کنید ، گوگل سعی خواهد کرد که اطلاعاتی از مربوط به این تصویر را استخراج و سایت هایی که از این عکس استفاده کرده اند را ارائه دهد. این ابزار گوگل حتی ممکن محل عکس را حدس بزند. از آنجا که بسیاری از ما روزانه از گوگل استفاده می‌کنیم ، این سریع‌ترین راه برای پیدا کردن اطلاعات عکس‌ها می باشد.

برای پیدا کردن اطلاعات مربوط به یک چهره، بهترین راه استفاده از جستجوی تصویر yandex هست. نتایج yandex در جستجوی تصویر و “تشخیص چهره” یک سر و گردن از Google و TinEye بالاترهست.

C:\Users\user\Desktop\find-location-from-photo-google.jpg

geoint da86db8cd8b3d8aad89f d981d8b6d988d984db8c d8a7d8b2 d8a7d8b1d8aad981d8a7d8b9 d8aedb8cd984db8c d8a8d8a7d984d8a7 daa9d986daa9d8a7d8b4 8

ابزار TinEye.com

آیا از کسی عکس دارید اما نمی دانید آن فرد کیست یا این عکس چه معنایی دارد؟ شما می توانید با استفاده از ابزار های جستجوی رایگان دیگر کپی های این عکس را پیدا کنید و اطلاعات بیشتری در مورد این عکس کسب کنید. Google Images و TinEyeیکی از مشهور ترین ابزار ها برای این کار هستند و شما می توانید حتی از طریق موبایل خود نیز این کار را انجام دهید. TinEye موتور جستجویی است که برای جستجوی تصاویر طراحی شده است. شما می توانید از طریق آدرس اینترنتی یا از طریق آپلود فایل عکس, جستجو خود را انجام دهید. با اینکه شما نمی توانید عکس های مشابه را در TinEye مشاهده کنید, می توانید سریعا عکس اصلی را پیدا کنید.

geoint da86db8cd8b3d8aad89f d981d8b6d988d984db8c d8a7d8b2 d8a7d8b1d8aad981d8a7d8b9 d8aedb8cd984db8c d8a8d8a7d984d8a7 daa9d986daa9d8a7d8b4 9

insecam.org/en/bycountry/IR

دوربین های آنلاین ایران در آدرس بالا نمونه ای دیگر از دردسرهای عدم تنظیمات مناسب در تجهیزات است. که گاهی برای اوسنت کاران منبع مناسبی محسوب می شود.

geoint da86db8cd8b3d8aad89f d981d8b6d988d984db8c d8a7d8b2 d8a7d8b1d8aad981d8a7d8b9 d8aedb8cd984db8c d8a8d8a7d984d8a7 daa9d986daa9d8a7d8b4 10

 

مدیریت سرور پشتیبانی و مشاوره – ثبت دامنه

نوشته های مشابه