گواهی اس اس ال چیست؟

به عنوان ادمین یا مالک یک سایت شاید نام گواهی اس اس ال را شنیده باشید. در ابتدا ممکن است آنرا با یک زبان برنامه نویسی اشتباه بگیرید! در صورتیکه وار

SSL اهمیت استفاده از آن
تأثیر گواهینامه SSL بر روی نتایج گوگل ادوردز
نصب گواهی ssl بر روی کنترل پنل SolidCP

گواهی اس اس ال

به عنوان ادمین یا مالک یک سایت شاید نام گواهی اس اس ال را شنیده باشید. در ابتدا ممکن است آنرا با یک زبان برنامه نویسی اشتباه بگیرید!

در صورتیکه واردکردن اطلاعات شخصی و مهم از جانب کاربر در سایت شما انجام می شود و این مورد یکی از اهداف سایت شما می باشد، بنابراین می بایست در سایت خود امنیت بیشتری را برای حفظ اطلاعات کاربران و همچین جذب اعتماد آنها فراهم آورید.

در ادامه به تعریف گواهی اس اس ال و نحوه عملکرد آن در رمزنگاری سایت و همچنین به بررسی دلایل استفاده از گواهی اس اس ال پرداخته ایم.

گواهینامه اس اس ال چیست؟

جلب اعتماد و اطمینان کاربران یکی از مهمترین فاکتورهای فعالیت بر بستر اینترنت است. هر سایتی که در میان کاربران اینترنت به عنوان یک سایت نا امن و متقلب شناخته شود، سرنوشتی بجز نابودی نخواهد داشت. در مقابل، سایتی که به داشتن امنیت بالا و اهمیت دادن به حفظ امنیت اطلاعات کاربران شناخته شود، بازدیدکننده و مشتری های بیشتری نیز جذب خواهد کرد و این اتفاق برای سایتهایی که کاربران در آنها عضو می شوند و نید سایتهای فروشگاهی، می تواند بسیار مفید و سودمند باشد.

می توان گفت که امروزه موضوع امن بودن سایت و همچینین بارگذاری سایت با پروتکل https و نمایش قفل یا نوار سبزرنگ کنار آدرس سایت، برای کاربران و خریداران آنلاین به مورد مهمی تبدیل شده است، به نحوی که بسیاری از کاربران این موضوع را قبل از ثبت نام در سایت یا خرید آنلاین از سایت، بررسی می کنند.

بارگذاری سایت با پروتکل https یا نمایش ققل یا نوار سبزرنگ کنار سایت ، به معنای نصب گواهی اس اس بر روی سایر است. نام اس اس ال یا SSL از عبارت secure sockets layer گرفته شده است.

بزرگترین دلیل برای استفاده سایت ها از گواهی اس اس ال، حفاظت از اطلاعاتی است که از رایانه کاربران به سمت وب سرور سایت ارسال می شود. در صورتیکه این اطلاعات مانند شماره کارت یا حساب بانکی، پسورد و دیگر اطلاعات شخصی کاربران به صورت رمزنگاری شده ارسال نشود، بستر مناسبی برای دزدیدن این داده ها توسط هکرها به سادگی آماده شده است.

در حالیکه با نصب گواهی اس اس ال، هکرها این اطلاعات را به صورت ناخوانا و رمزنگاری شده مشاهده خواهند کرد و این داده ها تنها برای کاربری که آنرا وارد کرده است و مدیر سایت به صورت خوانا نمایش داده میشود. در واقع این داده ها فقط در ۲ سمت ارتباط ، از رمزنگاری خارج می شوند.

با نصب گواهی اس اس ال، کاربران سایت شما این اطمینان را خواهند یافت که اطلاعات آنها به صورت کاملأ امن منتقل خواهد شد.

علاوه بر ایجاد اعتماد بین کاربران ؛ گواهی اس اس ال برای موتورهای جستجو نیز دارای اهمیت است. گوگل اعلام کرده است که از این گواهی برای رنک دهی به سایت ها در نتایج جستجوی خود استفاده می کند و هر سایتی که از ssl استفاده می کند، دارای اعتبار بیشتری در نزد گوگل می باشد.

گواهی اس اس ال چگونه عمل می کند؟

گواهینامه اس اس ال بین مرورگر کاربر و سایت یا اپلیکیشن شما عمل می کند. این عملکرد بصورت یک مکانیسم کاملأ استاندارد، رمزنگاری داده ها و امنیت انتقال آنها را تضمین می کند. بنابراین هیچ شخصی امکان نفوذ در داده ها و هک کردن اطلاعات را نخواهد داشت.

گواهینامه اس اس ال همچنین از حملات سایبری که سبب سرقت ترافیک ورودی سایت می شود نیز جلوگیری می کند. تمام مرورگرهای معتبر و معروف با گواهینامه اس اس ال سازگاری دارند.

گواهی اس اس ال سطح بالاتری از امنیت بین سایت شما و اطلاعات ارسالی کاربران سایت فراهم می آورد. به عبارت دیگر گواهینامه اس اس ال از سایت شما با ۲ روش زیر محافظت میکند:

  1. فعال کردن رمزنگاری

گواهی ssl می تواند به اشتراک گذاری آنلاین اطلاعات شخصی و مالی شما را ایمن سازد. بسیاری از کاربران ترجیح می دهند خریدهای آنلاین خود را تنها از سایتهای بزرگ مانند آمازون انجام دهند و اصلی ترین دلیل این کاربران، امنیت بالای این سایت ها در حفظ اطلاعات کاربر می باشد.

در حالیکه سایت های کوچکتر بسادگی و با نصب گواهی اس اس ال ، از این نظر با رقبا سایت های بزرگ رقابت کنند و اطمینان کاربران در رابطه با حفظ امنیت اطلاعاتشان را کسب کنند.

با استفاده از گواهینامه اس اس ال ، داده های حساس کاربران بصورت امن و رمزنگاری شده باقی میماند و منتقل می شود. بنابراین با گواهی اس اس ال می توانید در برابر مشتریان خود این ادعا را داشته باشید که سایت شما کاملأ امن است.

  1. تأیید هویت مالک سایت

نصب و فعالسازی گواهی اس اس ال بر روی هر سایت نیاز به تأیید هویت مالک شخصی یا شرکتی سایت را دارد. بنابراین کاربران سایت دقیقأ اطلاع خواهند داشت که سایت متعلق به چه شخص یا شرکتی می باشد. قبل از فعالسازی ssl ، هویت مالک باید توسط شرکت ارائه دهنده اس اس ال تعیین و تأیید شود. در دنیای وب، تشخیص هویت فردی که با آن ارتباط برقرار کرده اید معمولأ سخت است، اما با استفاده از گواهینامه اس اس ال، این موضوع به سادگی و با اطمینان مشخص می شود.